Mikor készítenek részleges kivehető fogpótlást?
A fogpótlás részleges, mivel vannak még megtartható fogak a szájban, ezek a fogak segítenek a fogsor helybenntartásában. A fogazat nagymértékben segíti a kivehető fogpótlás stabilitását, ezért minél több fog marad a szájüregben annál stabilabb a pótlás. Nagyon sokféle foghiány variáció létezik, éppen ezért az elkészíthető részleges fogpótlásvariációk is sokfélék. Előfordulhat, hogy 1 vagy több fogra fix pótlást is kell készíteni, hogy a fogak elbírják a készülő pótlásokat.
Anyaguk szerint két nagy típus létezik
Általában rugalmatlan és rugalmas fogsorokat különítenek el. A rugalmatlan fogsorok alapja fém, ami általában valamilyen ötvözet (kobalt-króm, nikkel-króm, stb.). Erre a fémvázra építik a rózsaszínű műanyag fogsort, ami szintén rugalmatlan. A fém adja a pótlás vázát, stabilitását, a műanyag az esztétikáját, valamint tartalmazza a fogakat. Leggyakrabban ilyen pótlásokat készítenek.
Valplast / Flexite (rugalmas) fogsor
Ez a fogsor nem tartalmaz fémet, speciális rugalmas anyagból készül, ez a Valplast, de más gyártók anyagait is használjuk, leginkább a Flexite-ot, de van TCS, Vertex. A fogsor könnyebb, kisebb kiterjedésű, mint a hagyományos kivehető fogpótlások. Sokkal könnyebb megszokni, a szájképletekhez jobban alkalmazkodik, valamint nagy előnye még törhetetlensége. A teljes pótlás ugyanabból az anyagból készül, a kapcsok is rugalmasak, kevésbé törik fel a nyálkahártyát. Első készülő kivehető fogpótlása esetén ezt a fogsort ajánlják. Anyaga miatt azonban drágább, mint a hagyományos.
A részleges pótlások részei:
- Alaplemez (a nyálkahártyát borítja, általában fém)
- Műfogak, műíny
- Elhorgonyzás eszközei, lehet kapcsos, csúsztatós, teleszkópos vagy stéges
- Amennyiben kombinált a pótlás fix részt is tartalmaznak, koronák, vagy hidak formájában. Ilyenkor csiszolni is szükséges a fogakat. Ezek a részek nem kivehetőek.
Az elhorgonyzás típusai:
Kapcsos pótlás: ezek a legrégebbi, legegyszerűbb és legolcsóbb megoldások, a kapcsok gyakran látszanak, azonban teljesen jól használhatóak.
Csúsztatós pótlás: ez már egy finommechanikai elhorgonyzási módszer, a csúsztatónak van egy anyai és egy apai része, ezért ehhez mindenféleképpen szükséges a maradék fogak előkészítése csúsztatós koronához. Ez a korona tartalmazza az apai, míg a pótlás az anyai részt (általában). Esztétikailag jobb megoldás.
Teleszkópos pótlás: kevesebb maradék fog esetén készítik ezt a finommechanikai pótlást. Lényege, hogy egy elsődleges fémkoronát ragasztanak a maradék fogakra, és ezekre kerül majd rá a másodlagos korona, amelyet a pótlás tartalmaz. A másodlagos koronák pontosan illeszkednek az elsődlegesre, így nagyon szoros kapcsolat alakul ki közöttük. Bonyolult a pótlás elkészítése, nagyfokú precizitást igényel.
A pótlások elkészültéig több hét is eltelhet, menete:
- anamnézis, betegvizsgálat, tervkészítés, fogak előkészítése, első lenyomatvétel
- második funkciós lenyomatvétel
- harapási magasság meghatározása, ajkak alátámasztottságának ellenőrzése, fogszínválasztás
- fogpróba
- pótlás átadása, amennyiben szükséges ezután korrekció
Kapcsolódó áraink
-
Teljes kivehető akrilát fogsor
140.000 Ft / állcsont -
Részleges fémvázas kivehető fogsor
149.900 Ft / állcsont -
Valplast / egyéb thermoplasztikus fogsor
189.900 Ft / állcsont -
Fogsor törésjavítás
egyéni árszabás(+ fogak, kapcsok pótlása)